TEEPEK.CZ
  Nejnovější
  Kecálista
  Poslední zpráva před: 7 měsíci
  • Fous : Komu se l?­bil t??bor Tich?? Yantar a?? d?? like :$ :D
  • ?melák : ...Skauti si muzou potrenovat peceni babovky a prinest zdarene, ci zmarene pokusy v patek do Institutu :)
  • ?melák : Skauti si m????ou potr?©novat peÄ?en?­ b??bovky a p?™in?©st zda?™en?©, Ä?i nezda?™en?© pokusy v p??tek do Institutu :
  • Jeronymo : V??straha: na ??Ä?et 0285151389/0800 se nedaj?­ poslat pen?­ze za LT. ZjistÄ›te pros?­m nÄ›kdo spr??vn?© Ä??­slo. DÄ›kuji Pavel Kohout
  • Mat : Ä?melaci pry jezdi na jednokolce! Slysel to nekdy nekdo? :)
  • honza : chtel jsem rict studena
  • honza : Studen?? :D :D :D :D
  • Mat : akce s ??ed??kem je pro vlÄ?ata a za zpr??vymi z cel?©ho svÄ›ta pro skauty (:
  • Modrák : V dokumentech je ke stazeni program smecky na zari az leden :)
  • ocy : komu se l?­bil moby mnÄ› ted?? jo.Ocy:)

  Přihlaš se, než pošleš vzkaz!

  Historie oddílu

  Tradice našeho oddílu je velice stará záležitost. Naše historie započala v roce 1917, kdy byla zahájena činnost 35. oddílu (jak vidíte, náš oddíl zažil i Rakousko-Uhersko). 

  Tento oddíl byl činný, přes celou dobu první Československé republiky, až do roku 1940, kdy byl skauting u nás zakázán německou okupační správou a Gestapo všechny skautské oddíly tvrdě rozehnalo z letních táborů.

  V době pětileté okupace Němci, 35. oddíl sice neexistoval, ale tradice přetrvávala, členové v té době působili po skupinách v povolených spolcích v Klubu českých turistů a klubech Mladého hlasatele, ochránců přírody, sportovních oddílů.

  Při Pražském povstání v květnu roku 1945 se členové 35. oddílu účastnili bojů kolem barikády na Balabence v Praze - Libni, kde byl smrtelně zraněn člen oddílu Jaroslav Rada-Kanár, který zranění podlehl v nemocnici na Bulovce 8. 5. 1945.

  Lidově demokratické poválečné zřízení v Československé republice začalo plně podporovat další rozvoj skautingu a tak svojí činnost obnovuje i 35. oddíl, který zahájil činnost okamžitě po osvobození a ukončení Pražském povstání, v nově vzniklém 35. středisku Racek, v Praze VIII-Libni. V tomto skautském středisku Junáka v roce 1946 vzniká z 35. oddílu a vlčat 305. junácký oddíl „Soví“.

  V roce 1948, po komunistickém převratu byl skauting opět zakázán, nedemokratická totalitní komunistická ideologie skauting považovala za nepřijatelný. Místo skautských oddílů byly vytvořeny Pionýrské oddíly, řízené Komunistickou stranou.

  Tvrdá represe v padesátých letech neumožňovala žádnou skautskou činnost, takže Junák jako organizace zanikla a toto trvalo až do roku 1968.

              Spolu s Pražským jarem, reformním úsilím části Komunistické strany, přichází i obnovení činnosti Junáka. Opět je obnoveno 35. středisko, tentokráte Jaroslava Rady ve Strašnicích, Praha 10  a v něm, mimo jiné oddíly, obnovena činnost 305. junáckého oddílu „Sovího oddílu“ a 305.smečky vlčat.

  Činnost Junáka a našeho střediska se svými oddíly byla dva roky po okupaci vojsk Varšavské smlouvy, v roce 1970 zastavena. Junák byl zakázán a jeho členové nuceni vstoupit do Pionýrské organizace, jednotné dětské organizace vedené normalizační Komunistickou stranou, která se podřídila moskevským podmínkám okupantů.

  V takovéto organizaci ale Soví oddíl nehodlal pokračovat. Jednou možností bylo, jak oddíl udržet dále při životě, najít jinou organizaci, než Pionýrskou. Naskytla se možnost vstupu našeho členstva do TJ Stadionu Žižkov, kam se okamžitě přesunul a zaregistroval celý Soví oddíl.

  V Tělovýchovné jednotě (pod hlavičkou ČSTV) se sídlem na žižkovské Pražačce, Soví oddíl působil do roku 1973 jako turistický oddíl orientačního běhu (TOOB), což byla jenom samozřejmě zástěrka pro náš program, závodní orientační běhy však členové poctivě plnili a mnozí si vyběhali i běžecké výkonnostní třídy. Od roku 1973 až 1976 oddíl opustil závodní orientační běhy a stal se Turisticko-tábornickým oddílem (T-T oddílem) a dále v roce 1976, při zakládání Tomů, se z něj stal turistický oddíl mládeže (TOM 5063 dále potom 50363). V roce 1979 Soví oddíl získává nováčky – vzniká družina, která se zvětší na celek (smečku) „malých kluků“ (vlčat), kteří dostávají název Kuliši a působí u Sovího oddílu do roku 1983. Od roku 1984 je dána dohromady druhá vlna „malých kluků“, kteří jsou pojmenování v roce 1985 na Racky, kteří jsou základem, po obnově Junáka 1990 pro 301. smečkou vlčat a doplňovací základnou pro 301. oddíl skautů „Soví oddíl“.

              Sametová revoluce v listopadu 1989 přinesla spolu s obnovou demokracie i znovuzrození skautingu. Derviš, vůdce Sovího oddílu s oldskauty a přidruženými vedoucími, zakládá 77. středisko ROD SOVY, pod kterým mimo jiné oddíly, také působí i náš Soví oddíl a smečka vlčat, však pod novým přiděleným číslem 301, pod kterým pokračujeme dodnes, v současné době jako 301.oddíl skautů se smečkou vlčat.

   Soví oddíl za dobu svého působení vystřídal několik kluboven. Začínali jsme v Libni v Zahradách, klubovna byla v Kališnické ulici (1921- 1937), odtud jsme se přemístili (1937) k Libeňskému mostu do Voctářovi ulice a zároveň i na špičku Libeňského ostrova- zde byla letní klubovna (to bylo poválečné údobí) a v letech 1968- 1970 jsme byli ve Strašnicích v Dětské ulici na Praze 10, na Solidaritě. Dále potom stále ve Strašnicích, v Sečské ulici v Rybníčkách (Orlí hnízdo). Od roku 1995 je naše klubovna ve Vršovicích v Bělocerkevské ulici, kde nás naleznete i dnes.

  Podstatnou věcí je, že Soví oddíl měl, jako udržený celek, nepřetržitou skautskou činnost od roku 1968 – 1990 a dále po obnově až do dnešní doby.


  pro Soví web sepsal Derviš
  Aktualizováno ( Středa, 05. květen 2010 )